JAUNUMI
Nu pavisam svaigs un priecīgs jaunums.
- Virzās uz priekšu darbs pie mācītāja, vēsturnieka P.F.Bērenta 1927.gadā publicētās grāmatas "Āraišu baznīca un draudze 700 gadu gaitā" mūsdienīgas versijas sagatavošanas. VKKF ir atbalstījis projektu.
Kādēļ tas nepieciešams?
Tādēļ, ka P.F.Bērenta grāmata saturiski, informatīvi bagāta, tajā rakstīts ne tikai par baznīcu, bet arī par draudzes cilvēkiem, mājām, skolām, muižām, kapsētām uc.
Interesanti atzīmēt, ka 1927.gadā izdoto grāmatu reti kur var atrast, bet vairāk ir 1979.gadā ASV Mičiganā Īstlansingā grāmatu apgādā "Gauja" izdoto grāmatu . Un te nu paldies sakāms grāmatizdevējam Robertam Krūklītim, kurš patiesībā cēsinieks, jo dzimis pavisam netālu - Stalbē.
Šī grāmata nonāca arī rakstnieces Melānijas Vanagas rokās, viņa to augstu vērtēja un izmantoja savā pētnieciskajā darbā. Tas bija arī viens no pamudinājumiem domāt, kā šo grāmatu padarīt pieejamāku plašākam lasītāju lokam. Mūsdienīgošanas darbu M.Vanagas muzeja paspārnē uzsāka vēsturnieks Mag.hist. Edgars Žīgurs. Grāmata tika pārrakstīta mūsdienu drukā, atklājās, ka 21.gs.cilvēkam ir daudz grāmatā minētu, bet nesaprotamu vārdu, jēdzienu. Tas viss jāskaidro. Nu jau darbs paveikts tik tālu, ka nepieciešams visu pārbaudīt, precizēt, tātad, literārā un zinātniskā redaktora darbs. Ar KKF atbalstu ceram līdz nākamā gada rudenim šo darbu paveikt.
Rezultātā tiks sagatavots P.F.Bērenta grāmatas teksts, to paskaidrojoši komentāri un ilustratīvais materiāls mūsdienīgā veidolā. Tas tiks publicēts šeit, Melānijas Vanagas mājas lapā www.melanijavanaga.lv un vēstures un novadpētniecības platformā www.historia.lv
Tiks izzināta, saglabāta un popularizēta Cēsu novada Drabešu pagasta, Vaives pagasta un Amatas pagasta vēsture laika posmā no 13. -20.gs.sākumam.
- Melānijas Vanagas muzejam veltīta sadaļa izveidota arī interneta vietnē www.historia.lv Spiediet šeit
- Informāciju vietnē apkopojuši, apstrādājuši, ievietojuši mg.hist.Edgars Žīgurs un vēsturnieks, www. historia.lv redaktors Valters Grīviņš. Daudz par Amatas un Drabešu pagasta vēsturi - muižām, mājām, baznīcu utt..
- Saistoša informācija - Amatas pagasta senioru biedrības "Dzīvesprieks" un Melānijas Vanagas muzeja realizētā projekta "Amatas mājvietu stāsti" materiāli ik dienas lasāmi, skatāmi un arī papildināmi, varbūt labojami Ģikšu bibliotēkā. - bibliotekāre Dace Lāce